BAKİYE EKLEME / ÖDEME BİLDİRİMLERİ

Bakiye eklemek istediğiniz altyapı 7/24 otomatiktir ve tamamen banka onay sistemi ile onaylanmaktadır.

1- Kredi kartında hata mı alıyorsunuz ? Bu problem geçici olabilir veya tarayıcı çerezleriniz ile alakalı olabilir. Bilgisayar veya telefon göz atma geçmişini temizleyerek tekrar deneyebilirsiniz. Problemin devam etmesi halinde ve online işlemlerde kod gelmemesi halinde sorun banka kaynaklıdır veya kart üzerinde kısıtlama mevcuttur. Bu konuda kartınızın kayıtlı olduğu banka ile iletişim sağlamanız önerilmektedir.

2- Havale/EFT ödemesinde hata mı alıyorsunuz ? Ödeme yaparken lütfen açıklama kısmını boş bırakınız. Ve ödeme yapan bilgileri ile tarih saat sadece ödeme yapan kişinin , yaptığı saat bilgileri ile geçerlidir. Ödemeleriniz otomatik bir sistem tarafından kontrol edilmektedir.Ödeme sağlandıktan 1 ile 5 dakika sonra ödeme bildirim kısmını doldurarak gönderiniz. Ödemeniz sorunsuz bir şekilde yüklenecektir.

Olası ödeme yüklenmeme veya hatalı ödeme işlemlemlerinde lütfen bizim ile destekten iletişime geçiniz. Bu konuda size ekibimiz yardımcı olacaktır.

SİPARİŞ SONUÇLANDIRMA/SİPARİŞ İPTALİ VE SİPARİŞ SORGULAMA

Sipariş oluşturduğunuz altyapı 7/24 otomatik ve tamamen sistem kontrolü ile sonuçlanmaktadır.

1- Bir sipariş oluşturduğunuzda aynı kullancıya veya aynı bağlantıya , aynı tür hiç bir sipariş girmeyiniz. Girilen tüm siparişler sizin kontrolünüzde olup hatalı ve sonuçlanmamış sipariş üzerine girilen siparişler sizin sorumluluğunuzdadır.

2- Bir sipariş hatalı bir bağlantı , hatalı bir içeriğe veya gizlenmiş bir kaynağa ulaşıyor ise bu sipariş sizin kontrolünüz'de olup hatalı ve sonuçlanmamış olur ise sizin sorumluluğunuzdadır.

3- Bir sipariş üzerinde hiç bir kullanıcı kaynaklı problem olmadan ''Site İade Politikaları'' gereği iade şartlarını karşılıyor ise 72 saat süre sonunda koşulsuz iade sağlanmaktadır.

4- Bir sipariş yanında yer alan süre içerisinde başlamaktadır. Eğer başlamadıysa ve hala bir değişim olmadıysa bunu ''Destek Talebi Oluştur'' kısmından bize bildirebilirsiniz.

5- Bir sipariş şu şekilde sonuçlanabilir ; Tamamlandı , Kısmi Tamamlandı , İade Edildi. Bunlar dışında yer alan sipariş detayları , siparişin henüz sonuçlanmadığını göstermektedir. Hatalı bir sonuçlanma yaşar iseniz siparişin üzerinden en geç 12 saat geçmeden haber veriniz. 24 Saati geçen ve hatalı sonuçlanan siparişler sizin kontrolünüz'de olup hatalı sonuçlanmalar iade koşullarını karşılamamaktadır.